System ERP jest rozwiązaniem pozwalającym na planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Jest to nowoczesne narzędzie optymalizujące działanie firmy. Oczywiście ma swoje wady i zalety, które krótko postaramy się przedstawić.

Aby jednak zrozumieć jak korzyści płynące ze stosowanie systemów informatycznych tej klasy należy zrozumieć czym tak naprawdę się zajmują i jakie mają możliwości. Podstawowym elementem jest tu baza danych na której to opierają się wszystkie moduły. Jako, że ERP został opracowany z myślą o wielkich przedsiębiorstwach integruje w sobie bardzo wiele rozwiązań eliminując przy tym zbędne oprogramowanie dla przedsiębiorstw.

Integracja takich modułów jak obsługa magazynu, klientów i prowadzenie księgowości sprosta potrzebom większości przedsiębiorstw. Dzięki elastyczności niewielkim kosztem uda się nam zintegrować z ERP dodatkowy system CRM jeśli używamy go do obsługi klientów.

Wadą tego rozwiązania jest konieczność przeszkolenia pracowników w jego obsłudze co początkowo może, w okresie szkolenia, zmniejszyć wydajność pracowników. Dla małych firm problemem może być również cena jaką trzeba zapłacić za wdrożenie gotowego projektu.

W całym rozrachunku należy wziąć jednak pod uwagę fakt, że w dłuższej perspektywie zdecydowanie się na wdrożenie systemu ERP na pewno zapewni zwiększenie wydajności w firmie.