Jest to z reguły specjalistyczne oprogramowanie dla firm pozwalające w sposób efektywny zarządzać zasobami ludzkimi. Każde przedsiębiorstwo zatrudniające pracowników boryka się z problemem zarządzania w odpowiedni sposób pracownikami. Nie chodzi tu jedynie o zarządzanie finansami ale również wykorzystanie ich w sposób optymalny podnoszący produktywność przedsiębiorstwa.

Rozwiązaniem, które wspiera kierownictwo w podejmowaniu tego typu decyzji jest system HRM. Pozwala on na zarządzanie, przetwarzanie i organizacje zasobów związanych z personelem. Jego elementami może być również program kadry i księgowość, który zapewni kompleksowe rozwiązanie.

Przy zakupie licencji na dana aplikację warto zapoznać się z jej możliwościami i planowanym wykorzystaniu. Rozbudowane systemy są zazwyczaj dużo droższe a niewiele firm jest w stanie wykorzystać wszystkie ich możliwości.

Zgodnie z zasadą business intelligence bazują one na hurtowniach danych, które zawierają pełne informacje o pracownikach i wykonywanych przez nich pracach. Pozwala to w sposób jasny i czytelny ocenić ich wydajność w kontekście całej firmy. Jest to szczególnie istotne w obecnych trudnych czasach kiedy najważniejszą miarą funkcjonowania firmy są niskie koszty.