HeadsetTelefonia internetowa zapowiadana była przez specjalistów z branży informatycznej i telekomunikacyjnej od samego początku funkcjonowania internetu. Jednak dopiero w ostatnich latach rozwój technologiczny umożliwił użytkownikom komputerów korzystanie z jej pełnych możliwości.

Sukces telefonii internetowej, która obecnie rozwija się wyjątkowo dynamicznie, oznacza jednak najprawdopodobniej znaczne umniejszenie znaczenia, jakie posiada tradycyjna telefonia stacjonarna.
Powody popularności telefonii internetowej narzucają się same. Przede wszystkim – korzystając z internetu do rozmów telefonicznych, nie jesteśmy zobowiązani do jakichkolwiek opłat na rzecz operatorów, jeśli tylko obaj rozmówcy posiadają podłączone do internetu komputery. Opłaty wnosimy natomiast w przypadku dzwonienia na numer stacjonarny bądź komórkowy – tutaj musimy bowiem połączyć się z zewnętrznym operatorem.

Telefonia internetowa umożliwia nam również odbywanie znacznie tańszych rozmów międzynarodowych, co obecnie, w czasach gdy coraz większa ilość Polaków pracuje lub przebywa zagranicą, ma ogromne znaczenie. Współcześnie dostępne są w sklepach RTV specjalne urządzenia podobne do telefonów, które umożliwiają znacznie wygodniejsze odbywanie rozmów telefonicznych przez internet – naszego rozmówcę możemy wybrać bezpośrednio za pomocą internetowego telefonu (jest to tak zwana telefonia VoIP), zaś rozmowa przez słuchawkę telefoniczną jest o wiele przyjemniejsza, niż przez zestaw słuchawkowy z mikrofonem. Jeśli zaś potrzebujemy wolnych rąk na przykład w celu wejścia na stronę internetową, zawsze możemy nasz telefon internetowy przełączyć na tryb głośnomówiący. Telefonia internetowa umożliwia również korzystanie z wielu innych usług – bramki smsowe to właśnie jedna z nich.

Oczywiście nie ma najmniejszego problemu z nagraniem każdej możliwej rozmowy, lub z przekazaniem rozmówcy jakichkolwiek dokumentów – jeśli posiadamy wielofunkcyjną drukarkę, możemy nawet nadać za darmo faks. Przyszłość telefonii internetowej rysuje się niewątpliwie w jasnych barwach.