askRynek internetowy tylko z pozoru wygląda niewinnie, jednak toczy się na nim stale niewidzialna walka o klienta i zysk. Co więcej, skoro tego nie widać, walka staje się jeszcze bardziej zażarta niż w przypadku tradycyjnych mediów. Wiele osób nie domyśla się w ogóle, jakim polem bitwy jest wyszukiwarka. Te najpopularniejsze obsługują codziennie nawet kilka milionów zapytań.

Gdy widzimy wyniki wyszukiwania, większość ludzi uważa, że są one naturalne. Tymczasem na algorytm wyszukiwarki można z powodzeniem wpływać, jeśli tylko się wie, jak. Tymczasem na marketingu w wyszukiwarce zarabiają nie tylko firmy się reklamujące, ale także agencje reklamowe i interaktywne, które zarabiają na świadczonych przez siebie usługach. W końcu każda wiedza kosztuje i nikt nie będzie jej sprzedawał zbyt tanio. Obecnie dwiema najpopularniejszymi wyszukiwarkami, które dominują na światowym rynku, są Bing i Google. Yahoo już niedługo będzie pracował na silniku produktu Microsoftu, tak więc na rynku de facto pozostały tylko dwie ogromne organizacje walczące o rzesze użytkowników i dominację na całym świecie. A jest o co walczyć. Dla przeciętnego użytkownika jest to działanie pozytywne – dzięki istnieniu konkurencji produkt stale się rozwija. Troska o pozyskanie internautów i utrzymanie zainteresowania dotychczasowych jest motorem zmian. Warto jednak pamiętać, że dawniej na tym rynku istniało znacznie więcej wyszukiwarek. Obecnie jesteśmy świadkami końca jednej z nich. Swoją działalność zakończył istniejący od 1996 roku Ask.com. Stopniowo malała ilość osób korzystających z tej wyszukiwarki. Obecnie została przejęta przez Google. Na rynku pozostali więc tak naprawdę tylko dwaj wielcy adwersarze.

Ask.com – wyszukiwarka internetowa, wprowadzona w 1996 roku. Dawniej jako Ask Jeeves nazwa ta pochodziła od bohatera humorystycznych powieści i opowiadań P.G. Wodehouse’a – kamerdynera Jeevesa Ask.com to czwarta co do wielkości wyszukiwarka w USA.