voipOdpowiedzi na postawione w tytule tego artykułu pytanie nie udzieli nam raczej przeciętny użytkownik komputera.

Jeśli jednak podpowiemy, że VoIP to protokół umożliwiający korzystanie z tak zwanej telefonii internetowej, w wielu głowach zapala się szybko światełko zrozumienia.
Telefonia internetowa robi obecnie coraz większą karierę, wkrótce zaś może poważnie zagrozić operatorom telefonicznych sieci stacjonarnych, a nawet komórkowych. Co to takiego telefonia internetowa?

Jest to specjalna usługa udostępniana za pomocą internetu, która umożliwia korzystanie z naszego podłączonego do sieci internetowej komputera, jak z telefonu. W dodatku – dzięki temu, że sygnał telefoniczny przesyłany jest przez internet, nasze rozmowy są praktycznie… darmowe. Płacić bowiem będziemy jedynie za połączenia z telefonami stacjonarnymi i komórkowymi, zaś wszystkie rozmowy na linii „komputer – komputer” są już możliwe bez żadnych opłat. W dodatku telefonia internetowa umożliwia też tańsze rozmowy międzynarodowe. Jeśli dodamy do tego możliwość podłączenia do komputera urządzenia przypominającego tradycyjny aparat telefoniczny (tak zwanego telefonu VoIP), aby rozmowy odbywały się za jego pomocą, zamiast dzięki nałożonym na głowę słuchawkom z mikrofonem, telefonia internetowa staje się wyjątkowo atrakcyjna, zaś według ekspertów w krótkim czasie może spowodować praktycznie odesłanie w niepamięć tradycyjnych operatorów sieci stacjonarnych.

Telefonia internetowa przez wielu nazywana jest telefonią przyszłości, jednak już dziś korzystanie z niej jest wygodne i dostępne praktycznie dla każdego, kto dysponuje podłączonym do internetu komputerem. Czy oznacza to jednak, że tradycyjna telefonia stacjonarna skazana jest na zagładę, szczególnie w obliczu dynamicznego rozwoju sieci komórkowych, również oferujących zdecydowanie większe możliwości, niż zwykłe telefony? O tym przekonamy się pewnie w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Póki co, lepiej nie wyrzucać jeszcze naszych domowych telefonów, bo a nuż mogą się kiedyś do czegoś przydać.