Nowo powstałe sklepy internetowe często stoją przed dylematem, jakiego oprogramowania użyć do prowadzenia ich działalności. Na rynku jest wiele programów od kompletnie darmowych po skomercjalizowane. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety a decyzje o wyborze warto podjąć dopiero po zapoznaniu się z jednymi i drugimi.

PrestaShop to reprezentant darmowego oprogramowania. Według wielu uznawany za bardzo dobry. Wynika to pewnie z łatwości w obsłudze dzięki interfejsowi przyjaznemu użytkownikowi oraz licznej społeczności, która przyczynia się do jego rozwoju. Program na starcie ma wbudowane liczne funkcjonalności, dzięki czemu bez problemu poradzimy sobie z pracą w naszym sklepie. Jeżeli nasze wymagania wybiegają poza to, co oferuje podstawowa wersja możemy skorzystać z licznych darmowych lub płatnych dodatków albo zlecić ich wykonanie programiście.

Jak każdy program tak i PrestaShop nie obył się bez wad i usterek. Większość z nich jest na bieżąco naprawiana i aktualizowana jednak istnieje ryzyko że ktoś może wykorzystać takie luki do własnych celów. Często to przeciąga szale wyboru na komercyjne oprogramowanie, dzięki któremu możemy mieć większą pewność o nasze bezpieczeństwo.

Warto tez pamiętać że w przypadku większych projektów to oprogramowanie może utrudnić lub nawet uniemożliwić ich rozwój. Należy zdawać sobie sprawę że to darmowy program, nad którego funkcjonalnością pracuje wiele osób. Głownie są to sympatycy, których łączy wspólna pasja. Efekty ich pracy tworzą świetne rozwiązania dla mniejszych sklepów lub osób, które dopiero rozpoczynają swoja przygodę z e-commmerce.