wirusy1. Aktualizacje i jeszcze raz aktualizacje!

Wtyczki, szablony, dodatki a przede wszystkim sam CMS jakim się posługujesz nie może być w pełni bezpieczny jeśli nie jest na bieżąco aktualizowany. Utrzymywanie aktualnego oprogramowania to podstawa i absolutne minimum w drodze do bezpiecznej witryny. Przestarzałe wersje wtyczek czy szablonów to najczęstszy powód zawirusowania strony, gdyż im starsze oprogramowanie tym więcej dziur i rozmaitych luk bezpieczeństwa posiada otwierając hakerom furkę do zainfekowania Twojej witryny co może prowadzić do kosztownych w usunięciu skutków. Tak więc pamiętaj, aby regularnie sprawdzać dostępność aktualizacji aby nie obudzić się pewnego dnia z ręką w przysłowiowym nocniku.

2. Używaj tylko sprawdzonych wtyczek z oficjalnych źródeł!

Same aktualizowanie wtyczki na bieżąco nic Ci nie da, jeśli jest ona napisana przez niedoświadczonego programistę. Amatorskie pluginy i dodatki pomimo ciekawych rozwiązań bądź pozornie dużych udogodnień zawierają często błędy, dziury i zaniedbania, które mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie! Idąc zasadą jakość przede wszystkim spójrz na instalowane wtyczki jak na markowe i oryginalne produkty( w naszym przypadku będą to te tworzone przez renomowane firmy i zespoły) oraz tanie bądź darmowe podróbki (u nas będą to pluginy pisane przez jedną osobę, bez wsparcia i aktualizacji), wybierając produkt który ma Ci służyć latami nie wybrałbyś chińskiej podróbki prawda?

3. Twórz regularnie kopie zapasowe!

Jest to chyba najważniejszy z aspektów dbania o bezpieczeństwo witryny. Regularnie wykonywana kopia zapasowa pomoże Ci zaoszczędzić setki a nawet tysiące złotych w przypadku naprawy czy zainfekowania witryny. Pozbycie się wirusów nie jest proste i na pewno nie tanie, gdyż niechciane oprogramowanie potrafi zmienić i zmodyfikować kod na poziomie kilku linijek zamieniając Twoją witrynę w siedlisko infekcji. Mając na uwadze to, że WordPress zawiera dziesiątki katalogów i setki plików znalezienie takich modyfikacji bez autorskiego oprogramowania, bądź profesjonalnej pomocy może graniczyć z cudem dlatego ważne jest by w sytuacji zagrożenia posiadać kopię zapasową dzięki której będziemy mogli oczyścić serwer z zawirusowanych plików i postawić stronę od nowa. Jeśli szukasz dobrych wtyczek pozwalających na tworzenie i aktualizowanie kopii zapasowych to polecam zajrzeć Ci na rankingi stron takich jak wpbegginer.com czy bloggingwizard.com gdzie znajdziesz listy najlepszych płatnych oraz darmowych pluginów wraz z zaletami oraz wadami, które pomogą Ci wybrać dla siebie wtyczkę idealną. Dużo przydatnych informacji na e-projekt24.com.pl.

Ze swojej strony mogę z czystym sumieniem polecić wtyczkę DUPLICATOR, której działanie jest bardzo uniwersalne – uniezależnia nas od serwera.